کاربرد plc در اتوماسیون صنعتی

*در اینجا با تشکر از مهندس علیرضا بابادی مقاله ای هر چند کوتاه ولی مفید در مورد آموزش PLCرا به قلم ایشان و ویرایش بنده قرار می دهم  امید است مقبول شما عزیزان قرار گیرد.

*فهرست مطا لب:

1- مقدمه

2- انواع  PLC

3- برنامه نویسی  PLC

4- اصول کار با LOGO

5- برنامه نویسی LOGO به زبانFBD   

6- PLC S(5)

 

1- مقدمه

PLC یک کنترل کننده منطقی برنامه پذیر است که از آن در پروسه های کنترل و مدارات کنترلی استفاده می شود.از سا ل 1980 که PLC  پا به عرصه ظهور گذاشت کشورهای زیادی سعی در به راه انداختن خط تولید این وسیله کنترلی نموده اند که موفق ترین آنها شرکت زیمنس آلمان بوده که همچنان حرف اول را در این صنعت نوپا می زند با وجود اینکه کشور های زیادی در حال تولید این وسیله ی کنترلی هستند.

اصولا باید بدانید چرا از PLC استفاده می کنیم ما تا سال1980 از منطق کنترل رله استفاده می نمودیم که درآن زمان مزایا و معایبی داشت که از جمله معایب آن سرعت پایین هزینه زیاد وحجیم بودن وسیله کنترلی بود  با ظهور  PLC این معایب از بین رفت در واقع ما با برنامه نویسی این پروسه را کنترل می کنیم و احتیاج به سخت افزارهای جانبی تا حدودی از بین می رود و حجم دستگاه کاهش می یابدو توان مصرفی پایین می رود شایان ذکر است که PLC  مزایای دیگری نیز دارد که مجال پرداختن به آن از بحث ما خارج است.

همان طور که بیان نمودیم  PLC  کاربرد زیادی در صنعت دارد که مورد علاقه بیشتر صنعت داران مغرب زمین است ولی متاسفانه این صنعت در ایران مخصوصا کرمانشاه آنچنان که شایسته است مورد توجه قرار نگرفته  که امیدواریم  شرکت مهندسی برق آلفا گستر توانسته در آینده ضمینه پیشرفت هر چه سریعتر این صنعت را در استان عزیزمان بر عهده گرفته و به استان های همجوار نیز  تحقق بخشیده به همین دلیل  بر خود لازم دانستم مقاله ای هر چند کوتاه ولی مفید در این باب نوشته بلکه گامی موثر برداشته وباعثی در جهت شناساندن محصول فوق به صاحبان صنعت و دانشجویان گرامی باشم.

2- انواع  PLC

همانطور که قبلا ذکر شد از پرداختن به مطالب جزیی صرف نظر خواهیم کرد لذا با دیدی گسترده به شرح  PLCهای شرکت زیمنس  خواهیم پرداخت.

*شرکت زیمنس(SIEMENS)

همانطور که گفتیم شرکت زیمنس در زمینه PLC همانند دیگر محصولات خود همواره پیشتاز بوده و گوی سبقت را از دیگر رقبا روبوده لذا بشتر به شرح PLC همین شرکت می پردازیم.

*PLC سری S5

شامل مدلهای مختلفی از جمله90U-95U-100U-155U-135U می باشدکه هرکدام در صنعت کاربرد مخصوص به خود را دارند.این سری از PLC ها با توجه به خارج شدن از دور اما هنوزدر بیشترکارخانجات مورد استفاده قرار می گیرند.

*PLC سری S7

که در مدل هایی شامل S200-S300-S400-S400Hیافت می شود و فعلا حرف اول را در صنعت PLC می زنند.

 PLC S200 یک نوع PLC کمپلت است یعنی تمام اجزای آن شامل ورودی وخروجی ومنبع تغذیه روی یک کیس سوارشده که جهت کنترل پروسه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد ونسبت به بقیه مدل ها دارای قیمت ارزانتری می باشد.

PLC S300 یک نوع PLC مدولار(قسمت- قسمت) می باشدکه مدول های مختلف آن روی دستگاهی به نام راک سوار می شود ودارای ورودی وخروجی های بیشتری نسبت بهS200 می باشد.

PLC S400 این نوع نیز یک PLC مدولار بوده که دارای کارایی بیشتری نسبت به بقیه مدل های توضیح داده شده می باشد و بیشتر در کارخانجات بزرگ نظیر پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

*LOGO(MINI PLC SIEMENS

LOGOیکMINI PLC ساخت شرکت SIEMENS می باشدکه در سال1996 به بازارPLC عرضه شد وبه دلایل زیربسیار سریع جای خود را در این صنعت باز کرد

-       قیمت پایین

-       آسان بودن برنامه نویسی- دانلود و نصب این نوع از PLC برای کاربران مبتدی

-       احتیاج نداشتن بهPC(رایانه شخصی) و PG(پروگرامر)جهت برنامه نویسی به دلیل داشتن پانل وردی شامل یک LCD وصفحه کلید کوچک روی خودPLCدر اغلب مدل های LOGO

 لازم به ذکر است علاوه بر روش فوق ونیز جهت مدل های که فاقد پانل ورودی می باشند برای برنامه نویسی LOGO می توان از نرم افزار LOGOSOFT همین شرکت(SIEMENS) استفاده نمود که جهت دانلود این نرم افزار می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.


♣نرم افزار شبیه سازی(mini plc) لوگو زیمنس LOGO!soft comfort

 

3-برنامه نویسی  PLC

برنامه نویسی PLC به سه طریق امکان پذیر است که شامل:

-       FBD(دیاگرام بلوک فانگشن) یا CSF(فلو چارت سیستم)

-       LAD

-       STL

FBD*(دیاگرام بلوک فانگشن): یک نوع برنامه نویسی گرافیکی است که از استاندارد آمریکایی گیت های منطقی استفاده می نماید.این نوع روش برنامه نویسی مورد علاقه افرادیست که با گیت های منطقی آشنایی دارند.

 

LAD*:این نوع برنامه نویسی نیز گرافیکی است همانند FBD تقریبا شبیه دیاگرام مداری می باشد این نوع برنامه نویسی نیز مورد علاقه کسانی است که با دیاگرام مداری آشنایی دارند همانند متخصصین رشته برق صنعتی.

 

STL*:این زبان برنامه نویسی یک نوع زبان برنامه نویسی سطح بالاست که شبیه زبان اسمبلی می باشد .برای برنامه نویسی به این روش از شماتیک بلوک ها استفاده نمی شود بلکه از یک سری اعداد و ارقام برای برنامه نویسی استفاده می شود این زبان نیز مورد علاقه کسانی است که به زبان اسمبلی(زبان ماشین) آشنایی دارند همانند متخصصین کامپیوتر.از مزایای زبان STL می توان به سرعت زیادواشغال فضای کمتر حافظه اشاره کرد

که باعث استقبال بیشتر از این زبان شده

لازم به ذکر است زبانهای FBDوLAD قابلیت تبدیل بهSTL را دارند ولی این امر برای زبان STL در بیشتر مواقع صادق نیست از این رو زبان STL را مرجع زبان های برنامه نویسی PLC می نامند.

*برنامه نویسی LOGO                                                                                                          برای برنامه نویسی LOGO فقط از دو روش FBD و LAD می توان استفاده نمود.گفتیم می توانیم بدونه PC و PG سیستم LOGOای را که دارای پنل ورودی و صفحه نمایش می باشد برنامه نویسی کرد ولی جهت برنامه نویسی  LOGO بدونه پنل ورودیا حتی دارای پنل را اغلب با نرم افزارLOGOSOFT  انجام می دهند در این نرم افزار می توان از هردو روش گفته شده استفاده نمود .در ضمن این دو روش در نرم افزار ذکر شده قابلیت تبدیل به یکدیگر را دارند پس می توان گفت  در LOGO زبان STL کاربردی ندارد.

4- اصول کار با LOGO

LOGOدر مدل های مختلف در بازار موجود می باشد از جمله  230RLC و RLC24و 12که هر کدام از این حروف نشان دهنده کاربردی از LOGOمی باشد. 

                                                                                                                    

-      حرف C نشان دهنده وجود ساعت داخلی برای LOGO می باشد.

-       24-230 و12 نشاندهنده ولتاژ

-       حرف R نشان دهنده خروجی  رله ای برای LOGO می باشد و نبود آن نشان دهنده خروجی ترانزیستوری است.

از LOGO می توان در صنایع کوچک استفاده کرد زیرا تعداد ورودی وخروجی های آن کم است.

*کارت های i/o

کارت های ورودی وخروجی کارت هایی هستند که برای افزایش ورودی و خروجی ها به ماژول اصلی اکسپن(اضافه) می شوند و باعث افزایش ورودی وخروجی های LOGO می شوند که در دو نوع آنالوگ ودیجیتال موجود می باشند منظوراز سیگنال های آنالوگ همان سیگنال های پیوسته می باشد مثل خروجی سنسورها و سیگنال دیجیتال همان سیگنال های گسسته می باشدمثل خروجی سنسور های منطقی .

آخرین مدل LOGO با کارت هایi/o حداکثر تا 48 ورودی وخروجی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

در LOGOبا خروجی رله ای می توان یک لامپ یا یک محرک مثل موتور تا 2KW یا بار های دیگری را راه اندازی کرد در صنایع امروزی بیشتر از مدل 230RLC استفاده می شود زیرا احتیاج به منبع تغذیه ندارد وتغذیه آن از طریق برق شهر صورت می گیرد همچنین دارای دو ورودی آنالوگ در ماژول اصلی می باشد که از مزایای این مدل می باشد.

5- برنامه نویسی LOGO زبانFBD   

در این بخش به توضیحی کوتاه در باره برنامه نویسی LOGO به زبانFBD می پردازیم و همان طورگفتیم مورد علاقه اشخاصی است که در زمینه الکترونیک تخصص دارند منجمله بنده که در این رشته فارغ تحصیل شده ام.

 برای برنامه نویسی به این زبان با چیدن درست گیت ها کنار هم هدف مورد نظر تحقق می یابد و پروسه ما کنترل می شود.

نکته:برای تبدیل دیاگرام مداری به زبان CSFیا FBD  باید از انتهای مدار شروع کرد وبه ابتدای مدار رسید.

*نحوه ارتباط PC با LOGO

- از طریق کارت های حافظه که در دو نوع یافت می شوند.

1-کارت های زرد (فقط خواندنی)

2-کارت های قرمز(خواندنی و نوشتنی)

-       و اخیرا کابل ارتباطی LOGO با PC  که سوکت محل کارت روی LOGO را به USP تبدیل می کند وارد بازار شده که باعث افزایش کارایی LOGO شده است.

6- PLC S(5

شاید پرسیده شود که چرا در مورد PLC های S(5و S(7  کمتر بحث شده است دلیل آن چیزی نیست جز اینکه این مدل PLC در صنایع بزرگ استفاده می شود ویاد گیری سریع برنامه نویسی آن برای افراد مبتدی امکان پذیر نیست ولی جهت آشنایی مختصرا درباره آنها توضیح داده می شود.

PLC S(5 با هر سه زبان یعنی   FBD-LAD-STLبرنامه نویسی می شود .

برنامه PLC به دو قسمت1- برنامه سیستم و2- برنامه کاربر تقسیم می شود.

برنامه سیستم برای راه اندازیPLC و نحوه عملکرد آن در اجرای برنامه کاربر توسط کارخانه سازنده در حافظه ROM نوشته شده است وقابل تغییر توسط کاربر نمی باشد.

ولی برنامه کاربر همان بر نامه نوشته شده برای کنترل پروسه تحت نظارت PLCمی باشد که برای نوشتن آسان وعیب یابی سریع ودیگر علت ها آن را به بخش های کوچکتری به نام بلوک تقسیم می کنند از جمله این بلوک ها FB-PB-SB-OB می باشدکه هر کدام کاربرد مخصوص خود را دارد ودر جای مخصوص خود استفاده می شود.

لازم به ذکر است که برای برنامه نویسی PLC های S(5 وs(7 از نرم افزار های     STEP5-STEP7 استفاده می شود که بعلت طولانی بودن از بحث ما خارج است.

                                                                ومن التوفیق

                                                        مهندس رضایی 12/8/87 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با عرض سلام و وقت بخير خدمت همه دوستان.

 

در ابتداي كار نياز به مدرك خاصي نيست و همه افراد باهر مدركي و در هر سطحي مي تونن PLC رو فرا بگيرن.البته ذكر كنم كه نياز به پيش نيازهايي هست كه در ادامه ذكر مي كنم،آشنايي با مدارات برقي و اصول گيت هاي ديجيتالي و كمي الكترونيك صنعتي .به نظر من براي شروع بهتره كه دوستان با MiniPLC ها كار و شروع كنن زبان برنامه نويسي پايه اغلب اين نوع پي ال سي ها Ladder مي باشد،اين نوع پي ال سي ها هر كدام نرم افزار مخصوص به خود را دارند كه با يادگيري زبان لدر با همه اين نرم افزارها ميتونين براحتي كاركنين (فقط كافيه يك كدام مثلاً لوگو از زيمنس رو به صورت كامل فرا بگيرين)،براي PLC هاي بزرگتر مثلاً خانواده S7 از زيمنس كه اتفاقاً درايران نيز كاربرد فراواني دارد نياز به يادگيري زبان STL مي باشد كه براي اين كارنياز به مطالعه هاي بشتر و كلاسهاي آموزشي ميباشد.توجه كنيد كه PLCكاران حرفه اي از زبان STL استفاده ميكنن ولي در جاي خود از زبان LAD نيز بهره ميبرن در مورد زبان FBD نيز ذكر كنم كه اين زبان بر اساس گيت هاي منطقي پايه ريزي شده است ودر اكثر PLC ها وجود دارد ولي كاربرد آن كم وتقريباً در پروژهاي عملي استفاده نميشود،براي كار با نرم افزارها بهترين حالت اين است كه سخت افزار هاي آن نيز در دسترس باشد،لذا با توجه به هزينه هاي زياد سخت افزاري بهترين گزينه از نظر من كلاسهاي آموزشي سازمان فني و حرفه اي و وزارت كار مي باشند كه مي تونن كمك بسيار خوبي براي شروع و حتي جذب بازار كار باشند.در پايان تعداي كتاب در همين زمينه معرفي ميكنم.

 

1- مرجع كامل PLC S5 از مجموعه كتابهاي مثلث نارنجي   نويسنده:مهندس فربد قابوسي PLC هاي S5 از زيمنس كاربرد اجرايي بسيار اندكي به علت قديمي شدن دارن ولي به نظر من چون در پروژه هاي بسياري در ايران استفاده شده اند ياد گيري آنهم براي مقدمات PLC و هم براي عيب يابي در آينده نياز مي باشد.

 

2- راهنماي جامع PLC simatic step 7 از مجموعه كتابهاي مثلث نارنجي         نويسندگان:مهندس سعيد غريبي و مهندس هادي غريبي    دوستان مطئن باشين هر كسي كه اين كتاب رو كامل (نرم افزاري و سخت افزاري) ياد بگيره يه PLC كاره حرفه ايه !!

 

3- مرجع كامل برنامه نويسي STEP 7 انتشارات فدك ايساتيس     مولفين:مهندس فرامرز خوش لفظ و مهندس علي اكبر حسيني

 

4- راهنماي جامع STEP 7 به اهتمام شركت صابكو   تاليف مهندس محمد رضا ماهر و مهندس نوشين سعيدي كه در دو جلد عرضه شده است.
دوستان علاقه مند مي توانند جهت مشاهده مطالب بيشتر و دانلود نرم افزار هاي مربوطه به وبلاگ تخصصي پي ال سي به آدرس زير مراجعه كنند.ضمناً از دوستان متخصص دعوت مي شود تجربه هاي خود را در رابطه كار با پي ال سي و  مسائل مربوطه جهت پر بار شدن مطالب وبلاگ به آدرس زير ارسال نمايند.

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 19:28  توسط علیرضا بابادی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
این وبلاگ توسط جمعی از دانشجویان رشته برق دانشگاه آزاد ماهشهر به مدیریت آقای مهندس علیرضا بابادی جهت ارتقای سطح علمی دوستانمان در سراسر ایران سرافراز ساخته شده است .
به امید ایرانی آباد...........

پیوندهای روزانه
سایت استاد گرامی !!!!!!!
سایت سد دز
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
آرشیو موضوعی
PLC
سد دز
پیوندها
سایت سد دز
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM